Objednávkový informačný servis
Chcete spokojných zákazníkov? Dobre nastavený objednávkový informačný servis je jedným zo základných kameňov úspešného obchodu. Ako urobiť zo zákazníka jednorazového, zákazníka ktorý sa vracia? Aj na túto otázku sa dozviete odpoveď v našom článku.

Spokojný zákazník, čo je viac?

Než sa dostaneme ku konkrétnemu riešeniu, poďme sa najskôr zamyslieť, čo je vlastne vo vzťahu predajca-zákazník (okrem realizovaného obchodu) to najdôležitejšie. Určite sa zhodneme, že najlepší zákazník je spokojný zákazník. Nielen že je vysoká šanca že sa zo spokojného zákazníka stane zákazník stály, ale predovšetkým Vás bude odporúčať ďalej.

A nie je nič lepšie než osobné odporúčanie niekoho známeho. Je to najúčinnejšia forma reklamy a navyše (pokiaľ nákupný proces na začiatku dobre zvládnete) Vás ďalej nič nestojí.

Tiež chcem spokojného zákazníka...

Ciest ako “vyrobiť“ spokojného a následne ho prestaviť na zákazníka vracajúceho je hneď niekoľko, a navyše sa navzájom prepletajú. Dnes bude reč o jednej z tých najzákladnejších, ktorú by mal mať každý elektronický obchod odladenú. Jedná sa o informačný servis smerom k platiacemu zákazníkovi. Keď si proces zaslania informácií o objednávke nastavíte chytro už na začiatku máte (napoly) vyhraté.

Správne informácie v správny čas

Poznáme to všetci z pozície zákazníka. Niečo si na internete objednám a očakávam, že budem mať presné informácie o stave svojej objednávky. A to sklamanie, keď nemám dva tri dni informácie o tom, čo sa deje, to určite poznáte z vlastnej skúsenosti tiež. Možno si poviete že sú dnes informačné správy už samozrejmosťou, ale aj v dnešnej dobe sa nájdu odvážlivci, ktorí v lepšom prípade pošlú len potvrdenie o prijatí objednávky a ďalej nič. Taký postup Vášho zákazníka od ďalšieho nákupu spoľahlivo odradí.

Poďme sa teda na problematiku automatického zasielania informácií o objednávke z Pohody pozrieť konkrétne.

Aby sme mohli o nejakom zasielaniu informačných správ uvažovať, musíme mať v Pohode k dispozícii jak samotné objednávky (import z e-shopu), tak mať možnosť meniť stav objednávky v Pohode. Stavy objednávok je možné meniť buď ručne (to je horší, nespoľahlivý prípad) alebo automaticky na základe nastavenej logiky (plusSkladom) čo je rýchle a spoľahlivé, a hlavne to funguje automaticky.

Akonáhle máme informácie o stavoch objednávok v Pohode, nič nebráni v nastavení automatického rozosielanie správ zákazníkom. Správy do e-mailovej schránky sú spoľahlivým riešením, u dôležitejších stavov (napr. expedície objednávky) môžeme e-maily doplniť ešte o informáciu zasielanú formou SMS.

Zvolte rozumný počet správ

Informácií k objednávke je v Pohode nepreberné množstvo, to ale neznamená že je dobrý nápad, každú malú zmenu hneď zasielať zákazníkovi do e-mailu. Ľahko by sa mohlo stať, že Vaše síce dobre mienené informačné správy začnú zákazníka obťažovať a ten ich začne považovať za spam. A to rozhodne nechcete, mohli by ste si tak ľahko znehodnotiť aj všetky ďalšie správy ktoré budete chcieť v budúcnosti zasielať (ponuky, akčné aj odmeňovacie newslettery atď.)

A aká je ten správny počet informačných správ? Za také rozumné minimum považujeme nasledujúce informačné správy:

  • Potvrdenie o prijatí objednávky
  • objednávka sa spracováva
  • objednávka je expedovaná (odkaz pre sledovanie zásielky + doklad v PDF)
  • storno objednávky

 môžeme doplniť aj správy, pokiaľ nastane nejaký problém ako je napríklad zdržanie, ale práve u zdržania pozor, je to totiž jedna z najmenej obľúbených správ, ktorú zákazník môže dostať a preto je vždy lepšie o zdržaniu v procese expedície zákazníka informovať individuálne telefonicky.

 

Za prvé tým naviažete osobný kontakt a pre zákazníka sa stanete menej anonymným a za druhé sa môžete rovno dohovoriť napríklad na náhrade za iný druh zbožia, pokiaľ zákazník nebude chcieť čakať. Tak ako tak, Váš proaktívny prístup bude zákazník vnímať pozitívne a bude si ho pamätať, na to sa môžete spoľahnúť.

Ako to funguje?

Pre odosielanie správ slúži aplikácia plusNotify. V aplikácii Vám nastavíme pravidlá pre odosielanie podľa toho, akú logiku si navzájom povieme. Správy môžu obsahovať všetky potrebné formuláre a doklady ako prílohu napr. v PDF.

Vzhľad správ prispôsobíme tak, aby zapadal do Vašej firemnej grafiky. E-mailové správy môžu obsahovať aj interaktívne prvky ako sú napríklad platobné tlačidlá atď. Možnosti sú naozaj rozsiahle a záleží čisto na Vás, ako veľmi Vaše informačné správy spoločne vyladíme.

Rada na záver

Nájdite si chvíľku a skúste si na svojom e-shope urobiť testovaciu objednávku a následne ju cvične odbaviť a vybaviť. Vžite sa do role svojho zákazníka a zhodnoťte, či máte ku svojej objednávke dostatok informácií. Trúfneme si povedať, že určite nejaké nedostatky nájdete.

Ak potrebujete svoje informačné správy vylepšiť alebo doplniť, ozvite sa nám. Je jedno, či už plusNotify
používate, alebo ešte nie. Celý proces informačných správ môžeme spoločne prebrať a dohovoriť sa na úpravách alebo na nasadení plusNotify na skúšku. Nenechávajte zbytočne svojich zákazníkov konkurencii.

Chcete si automatické zasielanie informácií o objednávke vyskúšať?

Ozvite sa Jakubovi, rád s Vami preberie podrobnosti a nastaví pravidlá pre odosielanie.

Bc. Jakub Středa

Obsah

O systému

plusSystem je komplexní sada aplikací a nástrojů k Pohodě, mající za cíl urychlit, zjednodušit a zpřesnit provádění běžných operací. Těchto nástrojů a aplikací je celá řada, lze je přibližně rozdělit do čtyř skupin podle zaměření, kam jsou určeny.

První skupinou jsou Obecné nástroje, které využije prakticky každý, kdo v Pohodě alespoň fakturuje – rozesílání informací pomocí SMS a emailů – upomínky faktur po splatnosti, informace o stavu zpracování objednávky, automatický export , druhá skupina je určena do skladu, to znamená na veškeré operace spojené s příjmem a výdejem zboží a vyřizováním objednávek. Třetí skupinou jsou výrobní procesy, od plánování výroby po značení výrobků a poslední skupinou jsou aplikace usnadňující práci účetním firmám a její vykazování.

Hlavní součástí druhé skupiny pro Sklad a objednávky je aplikace pro práci s čárovými kódy – mobilní terminály do skladu, pevné expediční terminály, tisk štítků na přijímané zboží i označování zboží při expedici podle požadavků zákazníků. Také sem patří řešení pro hromadnou fakturaci objednávek skladem, konsolidaci objednávek a různé automatizační nástroje.

Ti, pro které je důležitá Výroba a potřebují využít Pohodu k evidenci surovin, polotovarů i finálních výrobků poté využijí nástroje pro generování šarží při příjmu surovin (sledovatelnost), plánování výroby z hlediska nákladovosti, rozpad výroby na jednotlivá pracoviště a značení hotových výrobků včetně generování ev. čísel (výrobních čísel / šarží) a automatického tisku protokolu i dokumentace k výrobku.

Poslední skupinou našich produktů jsou Účetní firmy, které používají Pohodu a potřebují zjednodušit příjem dat ze software, který používají jejich klienti a také potřebují svým klientům vykazovat poskytnuté služby v přehledné formě tak, aby na jejich základě bylo možné provést fakturaci či alespoň stanovit výši paušálu odpovídající skutečnému rozsahu.